Предизвикателства пред управлението на отпадъци в развиващите се страни + Видео
Едно от основните предизвикателства за управление и опазване на околната среда в днешния свят е управлението на отпадъците. Бързият растеж на населението, съчетан с процесите на урбанизация и икономическо развитие, доведе до увеличаване на производството на отпадъци под различни форми.
През 2012 г. светът е генерирал 1,3 милиарда тона отпадъци годишно, които се очаква да нараснат съответно до 2,2 и 3,4 милиарда тона годишно до 2025 и 2050 г. Проблемът с управлението на отпадъците става по-остър в повечето развиващи се страни, където генерирането на отпадъци изпреварва растежа на населението и икономическото развитие.
Например органите за управление на отпадъците в страните с ниски и средни доходи използват 3%–15% от градските средства, като приблизително 90% от този бюджет се използва единствено за събиране на отпадъци.
Въпреки многобройните социални, икономически и екологични постижения, състоянието на обезвреждането на отпадъците остава непроменено. Предизвикателствата пред събирането и изхвърлянето на отпадъци са огромни. Някои от тях са:
Липса на инфраструктура и ресурси
Много развиващи се страни не разполагат с необходимата инфраструктура за ефективно и устойчиво управление на отпадъци, като съоръжения за събиране, транспортиране, сортиране и рециклиране. Също така може да липсват финансови ресурси за инвестиране в тези системи.
Липсата на ефективни съоръжения за обработка на отпадъци възпрепятства прехода към устойчиви системи за управление на отпадъците.Този недостатък води до неадекватни услуги за събиране на отпадъци, неконтролираното им изхвърляне и замърсяване на околната среда. Например в Нигерия недостатъчните ресурси, лошото управление и ограничената инфраструктура водят до открито изхвърляне и изгаряне на боклука, което оказва влияние върху общественото здраве и околната среда. По подобен начин в Макасар, Индонезия, липсата на подходяща инфраструктура за управление на отпадъците на традиционните пазари допринася за сложни проблеми със справянето с лавинобразното нарастване на отпадъците.
Бърз ръст на населението и урбанизацията
Тъй като развиващите се страни изпитват бързо нарастване на населението, особено в градовете, обемът на генерираните отпадъци нараства значително. При липсата на система за управление на отпадъците, те започват главоломно да се натрупват по улиците и откритите водни пространства, причинявайки замърсяване с отпадъци на водоизточниците и околната среда.
Всичко това води до деградация на населението, което е в пряка опасност за обществено здраве. В крайна сметка обаче лошото управление на отпадъците в тези страни заплашва природата на цялата ни планета.
Неформален сектор
Голяма част от отпадъците в развиващите се страни се генерират от неформалния сектор, който често не е включен в официалните системи за управление на отпадъците. За бедните хора в тези страни неофициалното рециклиране на отпадъци е често срещан начин за печелене на доходи. Има малко надеждни оценки за броя на хората, ангажирани със събирането на отпадъци или за икономическото и екологичното въздействие.
В развиващите се страни около 1 процент от градското население – най-малко 15 милиона души – оцеляват чрез спасяване на рециклируеми материали от отпадъци. Факторите, които „тласкат“ хората към събиране на отпадъци, са основно икономически. Много бедни хора, изправени пред избор между гладуване или събиране на отпадъци, избират второто.
Липса на осведоменост и образование
Много хора в развиващите се страни не са наясно с опасностите от неправилното управление на отпадъците и с ползите от рециклирането и компостирането. Пропастта в познанията за околната среда сред младите и възрастните в развиващите се страни допринася за задълбочаване на екологичните проблеми, което води до неустойчиво развитие с важни последици в страните с ниски доходи.
Липсата на екологично образование в повечето развиващи се страни е причинена от нестабилността на практическите екологични учебни програми на учителите, за да отговорят на съвременните екологични проблеми за устойчиво развитие и по-чисто производство. За да се преодолее разликата в знанията между младежите и по-възрастните хора, образованието за устойчивост на околната среда трябва да бъде интегрирано в училищата на всички нива в развиващите се страни.
Слаба регулаторна рамка
Липсващата или неефективна регулаторна рамка може да затрудни прилагането на ефективни политики за управление на отпадъците.
В последно време все повече страни от т.н.трети свят приемат политики за намаляване на отрицателните въздействия на отпадъците, генерирани от ускорената индустриализация и бързата урбанизация. Тези действия обаче далеч не отговарят на нуждите на обществото, особено по отношение на управлението на твърдите битови отпадъци.
Необходимо е сътрудничество на множество заинтересовани страни и широк план за действие по отношение на целите и политиките на градовете за устойчивост. Все още има нужда от рамка с многостранна и холистична перспектива на управлението на отпадъците, като се вземат предвид пречките и критичните фактори за успех за постигането му.
Предизвикателствата пред събирането и изхвърлянето на отпадъци са огромни, но също и възможностите. Практиките за управление на отпадъците (намаляване, повторно използване, рециклиране) са ефективни и ефикасни, но и задължителни за функционирането на т.н. кръгова икономика. В същото време те са критични за развитието на всяка нация.
Енергийният потенциал на обезвреждането на отпадъците чрез извличане на метан, гориво с намалено количество или термична обработка са някои от ключовите перспективи в развиващите се страни за превръщането на отпадъците в енергия в успешно начинание. Въпреки бързото нарастване на населението, една интегрирана система за управление на отпадъците с добре координирани политики, силна финансова подкрепа и инфраструктура може да намали проблемите, свързани с отпадъците.
Разбирайки различните практики за генериране на отпадъци, предизвикателствата при управлението на отпадъците могат да бъдат трансформирани в множество възможности за намаляване на замърсяването на околната среда и в крайна сметка осигуряване на здравето и икономическото развитие на нацията.
Как правителствата на развиващите се страни да се борят с тези предизвикателства?
За да се справят с тези предизвикателства, развиващите се страни трябва да дадат приоритет на подобряването на инфраструктурата за събиране на отпадъци, насърчаването на практики за рециклиране и възстановяване на ресурсите, повишаването на обществената осведоменост относно управлението на отпадъците и прилагането на подходящи политики и разпоредби.
Правителствата на развиващите се страни трябва да разработят цялостни стратегии за управление на отпадъците, които включват намаляване на отпадъците, разделяне, събиране, третиране и обезвреждане. Освен това, тези стратегии също трябва да бъдат съобразени с местните жители, като се вземат предвид фактори като налична инфраструктура, културни и финансови ресурси.
Правителствата трябва да подпомагат и направляват и неформалния сектор. Поучванията показват, че когато е организирано и подкрепено, събирането на отпадъци може да стимулира обикновените инвестиции от бедните хора, да създаде работни места, да намали бедността, да спести пари на общините, да подобри конкурентоспособността на индустрията, да запази природните ресурси и да защити околната среда. Могатда се използват три модела за организиране на сметосъбирачи: микропредприятия, кооперации и публично-частни партньорства. Те могат да доведат до по-ефективно рециклиране и по-ефективно намаляване на бедността. Събирачите на отпадъци могат да се видят да работят по целия свят.
В заключение може да се каже, че разбирането на въздействието на управлението на отпадъците върху хората и околната среда от страна на правителствата, включително от развиващите се страни, означава:
Опазване на общественото здраве и на околната среда. Ефективните системи за управление на отпадъците предотвратяват предаването на болести, минимизират замърсяването на въздуха, почвата и водата и защитават общественото здраве.
Опазване на ресурсите. Много елементи в потока от отпадъци могат да бъдат рециклирани, преназначени или използвани за генериране на енергия чрез методи като компостиране или технологии за производство на енергия от отпадъци. Чрез прилагане на програми за рециклиране и възстановяване на ресурсите, развиващите се страни могат да намалят зависимостта си от първични материали и да облекчат натиска върху природните ресурси.
Икономически възможности. Инициативите за рециклиране и превръщане на отпадъци в енергия могат да създадат работни места, да стимулират местните индустрии и да допринесат за растежа на зелена икономика. Преди всичко, правилното управление на отпадъците намалява икономическата тежест от справянето с последиците от неадекватното изхвърляне на отпадъци, като разходи за здравеопазване и разходи за възстановяване на околната среда.
Често задавани въпроси:
1. Какви са най-големите предизвикателства пред управлението на отпадъците в развиващите се страни?
Най-големите предизвикателства пред управлението на отпадъците в развиващите се страни са свързани с липса на инфраструктура и ресурси, бързия растеж на населението, липсатана оразование и осведоменост, слабатаилилипсващарегулаторна рамка на правителствата и др.
2. Какви са последиците от неправилното управление на отпадъците за околната среда и общественото здраве?
Неправилното управление на отпадъците в развиващите се страни води до пряка опасност за здравето на тяхното население. В глобален аспект обаче то заплашва природата на цялата планета.
3. Какви са някои от най-добрите практики за управление на отпадъци в развиващите се страни?
Сред най-добрите практики за управление на отпадъците в развиващите се страни са подобряване и развитие на инфраструктурата; разработване на цялостни стратегии за намаляване, разделяне, събиране, третиране и обезвреждане; правилно управление на неформалния сектори др.
4. Какво могат да направят правителствата, организациите и отделните лица, за да подобрят управлението на отпадъците в развиващите се страни?
Правителствата могат да прилагат програми за отклоняване на отпадъците от депата, като насърчават правилното компостиране и използването на органични отпадъци за генериране на енергия. Необходимое също така да инвестират в технологии, които превръщат отпадъците в ценни ресурси.