Инструкция за работа с опасни вещества и смеси
Всички дейности, свързани с употреба или съхранение на опасни химични вещества и смеси следва да бъдат извършвани съобразно инструкция за работа с опасни химични вещества, смеси и опасни отпадъци.
Инструкциите са неразделна част от информационните листове за безопасност (ИЛБ).
Източник на изображение: Canva
ИЛБ следва да са достъпни за работещите със съответните вещества и смеси, наред със съответните инструкции. Тяхната цел да осигурят безопасна работа на работници, служители и всички други лица.
Какво представлява инструкцията за работа с опасни химични вещества?
Инструкцията за работа с опасни химични вещества и смеси бихме могли да определим като тип ръководство при работа с такъв тип вещества и смеси.
В него се включва набор от информация за опасните им свойства, както и какви мерки за безопасност следва да бъдат взети предвид.
Тук най-често се включват препоръки за използване на лични предпазни средства, описват се рисковете, потенциални взаимодействия на веществата, ако се комбинират и т.н.
Задължителна ли е за България?
Споменатият вече информационен лист за безопасност, наред с инструкцията за работа с опасни вещества, са задължителни документи при работа с такъв тип химикали, смеси и вещества и в България.
Източник на изображение: Canva
Това изискване е регламентирано в Наредба №7 от 23.09.1999 г., чл. 101, ал. 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места. Наредбата изисква такива документи да са налични за всяко опасно вещество.
Казано накратко, инструкцията за безопасност е задължителен документ у нас, като такава, наред с указание за безопасна работа се изработва за всяко опасно вещество поотделно.
Информационните листове, наред с инструкциите за безопасна работа, следва да бъдат достъпни на работното място. По този начин се гарантира, че работещите с тези вещества и смеси при необходимост могат да направят справка с тях.
Какво трябва да включва инструкцията за работа с опасни химични вещества и смеси?
Действащата у нас Наредба относно инструкцията за работа с опасни химични вещества и смеси не дава конкретни указания за това какво следва да съдържа същата.
В този ред на мисли, логично възниква въпросът какво да включва инструкцията за работа с опасни химични вещества и смеси.
В практиката у нас са се утвърдили и се използват два основни модела, по които се изготвя тази инструкция с правила за работа с химични вещества и смеси, класифицирани като опасни поради своите свойства.
Единият модел използва т.нар. разширен вариант на инструкцията, а другият съкратен вариант.
Източник на изображение: Canva
Разширеният вариант на инструкцията се придържа към образеца на т.нар. международни карти за химическа безопасност (International Chemical Safety Cards – ICSC), разработен от Световната здравна организация.
За максимално улеснение от СЗО могат да бъдат използвани и готови карти, които са доста на брой за най-често използваните химични вещества и смеси. В този тип карти – инструкции за безопасност се включват доста разширена информация.
Включително:
- Идентификация или наименование на химическия препарат, основно вещество – химикал;
- Опасност от възникване на пожар или експлозия и мерки за действие в такива случаи;
- Рискове за здравето при неправилна употреба – краткотрайни или дълготрайни;
- Информация за приложимите нормативни изисквания при работа, съхранение, транспорт и други дейности;
- Инструкции при събиране в случай на разливи или други инциденти;
- Превантивни мерки;
- Оказване на първа помощ;
- Физични и химични свойства на веществото и потенциални вреди върху околната среда.
Източник на изображение: Canva
Вторият, съкратен вариант за изготвянето на инструкции е по-често използван в България.
За разлика от разширения вариант, който може да достигне десетки страници на инструкция за вещество или смес, този се ограничава до една.
Съкратеният вариант включва информация за:
- Наименованието на химичния агент;
- Набор от пиктограми за опасност;
- Правила за безопасна работа и съхранение на веществото или смесите. Тук могат да бъдат поставени и съответните знаци, обозначаващи вида на личните предпазни средства, които трябва да се използват;
- Мерки за оказване на първа долекарска помощ, в случай на инцидент с веществото;
- Правила за гасене на пожари или действие при експлозия;
- Почистване на разливи или разсипвания на веществото.
Често задавани въпроси
Задължително ли е да има инструкции за работа с опасни вещества и смеси на работното място?
Работниците и служителите, които работят със съответните вещества и смеси, следва да имат достъп до инструкциите на работното място.
Информационният лист за безопасност (ИЛБ) и инструкциите за работа с опасни химични вещества едно и също ли са?
Не, това са два различни документа, изискуеми при работа с опасни химикали, които се допълват взаимно.
Задължително ли е да разполагам инструкции за работа с опасни вещества и смеси?
Да, в случай че дейността ви предполага работа с химични вещества и смеси, класифицирани като опасни.